"Nigdy nie należy słuchać kwiatów.
                             Wystarczy na nie patrzeć i je wąchać.
                             Moja róża rozsiewała woń na całą planetę"

                                      Mały Książe Antoine de Saint-Exupery

Menu

Strona główna
Aktualności
O nas
Nasza historia
Dołącz do nas
Nasi przyjaciele
Nasze czasopismo
Kontakt


- kwartalnik Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego zarejestrowany w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga III Wydział Cywilny dnia 24.04.1995r. Rejestr prasowy Pr 840.
Redaktor Naczelna: dr Iwona Konopacka-Brud
Sekretarz Redakcji: mgr Teresa Tańczyk
Rada Redakcyjna:
- Prof. dr Hab. Zbigniew Janeczko
- Dr inż. Władysław S. Brud
- Dr inż. Iwona Konopacka-Brud

Adres Redakcji i Wydawcy: ul. Przemysłowa 14, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki, tel. +48 22 504-17-59, +48 22 504-17-89

Kwartalnik prezentuje najnowsze wyniki badań i wiedzę na temat aromaterapii. W każdym numerze wiodącym tematem jest jeden lub grupa olejków eterycznych. Ponadto przegląd literatury światowej, praktyka aromaterapeutów, aromaterapia i dermatologia, informacje PTA, konferencje i kongresy, wiadomości ze świata, ciekawostki.
Ukazały się już 92 numery w dwudziestu czterech tomach.

W roku 2018 kwartalnik Aromaterapia ukaże się czterokrotnie w wersji elektronicznej w zapisie PDF w formie płyt CD. Zapraszamy Państwa do zakupu w sklepie www.drbeta.pl. Kwartalniki z poprzednich lat można również zakupić w sklepie www.drbeta.pl. Serdecznie zapraszamy!

W wiosennym numerze kwartalnika Aromaterapia Wiosna`2018:

Najcenniejsze olejki
mgr inż. Justyna A. Dąbrowska, dr hab. Krzysztof B. Śmigielski
Olejek eteryczny z północno-australijskiego sandałowca (Santalum lanceolatum R.Br.) W artykule przedstawiono charakterystykę botaniczną sandałowców, występowanie, zastosowanie i implikacje przemysłowe. Scharakteryzowano olejek eteryczny z sandałowca północno-australijskiego (Santalum lanceolatum R.Br.)

Aromaterapia i nauka
mgr Tatiana Dworieckaja, dr inż. Beata W. Domagalska
Olejek rozmarynowy jako surowiec kosmetyczny i farmaceutyczny
Olejek eteryczny z ziela rozmarynu (OR) przyciąga szczególną uwagę ze względu na właściwości zapachowe i udowodnione działanie bakteriobójcze, owadobójcze, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne i antyproliferacyjne. Ze względu na hydrofobowy charakter składników jest stosowany na ogół w układach bezwodnych lub emulsyjnych. Wprowadzenie OR do układu wodnego wymaga zastosowania surfaktantów i procesu solubilizacji micelarnej.

Historie ziołowe
dr inż. Ewelina Pióro – Jabrucka
Malina właściwa (Rubus idaeus l.)
Artykuł ten otwiera rozdział poświęcony rodzinie różowatych (Rosaceae), do której należy królowa kwiatów – róża i będzie ona przedmiotem Historii ziołowych. Nie mogłam jednak pominąć roślin, które dostarczają cudownie aromatycznych owoców, a mianowicie maliny właściwej i poziomki pospolitej. Nie są to gatunki typowo olejkowe, nie zachwycają również swoim wyglądem, ale aromat i smak ich owoców jest niezwykły.

Przygoda z perfumami
mgr Monika Kaleta
Nowe wiosenne trendy zapachowe
Zapraszam wszystkich do znalezienia chwili spokoju i usłyszenia w sobie wewnętrznego głosu i znalezienia równowagi między tym, co muszę, a tym, co chcę i potrzebuję. Może dzięki temu łatwiej znajdą Państwo czas, by beztrosko cieszyć się wiosennymi zapachami. Wąchajmy kwiaty i perfumy.

Aromaterapia w praktyce
Dariusz Cwajda
Nasze dzieci – aromaterapia w przedszkolu
Pilotażowy program "Ładnie Pachnie - Nie Choruje" - czyli aromaterapia w przedszkolach właśnie wchodzi w życie. Na co dzień spotykamy się z wieloma pytaniami ze strony pedagogów, których placówki uczestniczą w tych sesjach. W tym numerze Kwartalnika odpowiadamy na najczęstsze z nich, wskazując, dlaczego aromaterapia jest tak istotna właśnie we wczesnej fazie rozwoju organizmu człowieka i jak potrafi pomóc dzieciom w wieku przedszkolnym.

Informacje
Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne
- Z życia PTA
- Konkurs Aromaterapia i Nauka
- Kursy Aromaterapii pod patronatem PTA
- Gdzie kupować olejki eteryczne najwyższej jakości
- Gdzie korzystać z usług dyplomowanych aromaterapeutów

Kalendarium
Index Copernicus
Informacje dla Autorów i Czytelników

2(92) t. 24 Wiosna ’2018 Aromaterapia


www.literatura.aromaterapia.pl


Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone